Ove školske godine Mjesec hrvatske knjige obilježio se predavanjem o zabranjenim knjigama. Predavanje su održale nastavnica hrvatskog jezika Natalija Vidaček Štiber i školska knjižničarka Ksenija Perhaj u petak 31. listopada, a predavanju su prisustvovali učenici 1. c, 2. a i 4. a razreda.
S obzirom na to da je listopad posvećen knjigama jer se uz Mjesec hrvatske knjige obilježava i Tjedan zabranjenih knjiga, ovo predavanje povezalo je ta dva događanja s ciljem promicanja čitateljske kulture među srednjoškolcima.
Na početku predavanja raspravljalo se o pojmu cenzura i razlozima koji dovode do cenzure, a naglasak je stavljen na zabranu knjiga i posljedice tih zabrana u prošlosti. Veći je dio predavanja posvećen lektirnim naslovima koji su u nekome trenutku bili zabranjeni. Učenicima su informacije o razlozima zabrana tih djela bile vrlo zanimljive jer su im otkrile dotad nepoznate činjenice.
Na kraju predavanja učenici su se upoznali sa cenzurom knjiga u suvremenom svijetu i „zabranjivanim knjigama“ koje su im dostupne u našoj školskoj knjižnici.





